OceaNTR Paylaşım Platformu

Sitemizden yararlanmak ve bu ailenin bir parçası olabilmek için lütfen üye olunuz!
Ceza, rap'in tarihini yazıyor! Nqqlnl

Join the forum, it's quick and easy

Sitemizden yararlanmak ve bu ailenin bir parçası olabilmek için lütfen üye olunuz!
Ceza, rap'in tarihini yazıyor! Nqqlnl

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Üye İstatistik TabLosu
mavi
Haftanın Üyesi:SEÇİLMEDİ
yesil
Ayın Üyesi: SEÇİLMEDİ
kirmizi
Haftanın Yöneticisi: SEÇİLMEDİ

Ceza, rap'in tarihini yazıyor!

KuJuMaX
    KuJuMaX
    SİTE KURUCUSU
    SİTE KURUCUSU

TAKIMI : TR
    Erkek Terazi Maymun
    Doğum tarihi : 05/10/92
    Lakap : KuJuMaX

GMT + 4 Hours Ceza, rap'in tarihini yazıyor!

Mesaj tarafından KuJuMaX Cuma Ara. 25, 2009 12:17 pm

Türkçe rap'in en büyük ismi Ceza ile yaptığımız röportaj çok keyifliydi. Hammer müzikte buluştuğumuz çok samimi, şarkıları kadar hızlı ve uzun konuşan bu adam, en büyük olduğunun da gayet farkında. Zaman zaman fazlaca iddialı bulsak da bu iddiasını "ukala" tavırlarla hiç ilgisi olmayan "kendine güvenen ve yaptığı işin kalitesinin farkında" adam şeklinde ifade ediyor. Yani rahatsız edici değil, aksine ikna edici, tahmin ettiğimiz gibi sempatik biri çıktı Ceza.

Hip hop'a ilk kim bulaştırdı? Ne zamandan beri, sonra neden?
    Okey. 1980'li yıllarda TRT'de izlediğim [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] adlı film sayesinde tanıdım bu müziği. Break dans ve hip hop kültürünü daha tanımıyordum ama o filmlerde arkadan gelen müzikle, konuşmalı müzikle, daha adının rap olduğunu bile bilmiyordum, böyle bir şeyin varlığını keşfettim. Müzik dinlemeyi zaten çok severdim. Benim babam Scorpions'lar, Led Zeppelin'ler, Ian Anderson'lar filan dinleyen bir insandı, evde zaten plaklar çalınırdı ama rap müzik beni aldı resmen, ilkokul çağlarında filandım. Arada Orhan Gencebay, Erkin Koray, yani o zamanın baba isimleri denebilecek kişileri de dinliyordum. Tam 90'larda Run DMC ile tanıştım, sonra Public Enemy derken elimdeki materyaller çoğalmaya başladı. Bu müzik ve kültür hakkında daha fazla bilgi edinmeye başladım. Aynı zevkten arkadaşlarım olmaya başladı ve 95-96'larda söz yazmaya başladım amatörce. Tabii bu işi bilinçli yaptıktan sonra, rap'in ne olduğunu anladıktan sonra daha bir zevk vermeye başladı ve benim işim bu dememe bile gerek kalmadan içinde buldum kendimi.

Yaptığın ilk profesyonel iş Nefret miydi?

Nefret öncesinde birçok konser ve demo vardı, 98 yılında Dr. Fuchs ile Nefret grubunu kurduk, 99'da "Yer altı Operasyonu" adlı compilation albüm çıktı, dört parçayla yer aldık, bayağı da dikkat çektik, çeşitli label'lardan teklifler geldi, 2000 yılında "Meclis'i Ala İstanbul" albümü piyasaya çıktı. Firmamız bile 5.000 satmayı beklerken 25.000 satınca bu iş Türkiye'de olacak dedik. Zaten manevi olarak tatmin oluyorduk, sonuna kadar yapacaktık ama yaptığınız işin bir karşılığı da olması şart. Daha sonra Nefret'in ikinci albümü "Anahtar" çıktı, 30.000 sattı o da. Sonra Dr. Fuchs askere gitti ve ben "Med cezir" albümünü piyasa çıkardım. Bu sırada sayısız yurtdışı konseri oldu, Türkiye turnesine çıktım, basın çok ilgilenmeye başladı. Farklı sanatçılarla çalışmalar yaptım, Güneydoğu'ya kadar gidip konserler verdim. 1,5 ay önce de "Rapstar" albümüm piyasaya çıktı. 5 haftada 50.000 gibi bir satışa ulaştı. Bu iyi bir başarı bizim için, daha da iyiye gidiyor şu anda. Rap şu anda hiç olmadığı kadar iyi bir yerde Türkiye'de, bizim ve bizi destekleyen insanların sayesinde. Yine de hala olması gereken yerde değil buna inanıyorum ve inşallah olması gereken yere getireceğiz. Şu anda Türkiye'de rap'in tarihini yazıyoruz, göreceğiz bakalım nasıl.
    Ceza, rap'in tarihini yazıyor! Ceza_2Peki Ceza ismi nereden geliyor? Sadece "nefret" dolu bir sahne ismi ararken mi bulundu?
    Freestyle denen doğaçlamalar vardır rap'te. Dünyanın her yerinde lakap kullanılır, kural gibi bir şey aslında. İlk başladığımda Ceza ismini seçtik kendimize çünkü cezalandırıyorsun herkesi, mecazi bir anlamı olmalı yani. İlk başta basit geliyor insanlara ama Türkçe bir kelime en başta, yabancılar da telaffuz edebiliyor, kulağa hoş geliyor. Öyle kaldı işte, babam bile Ceza diyor evde, gerçek ismim Bilgin ama Ceza da gerçek ismim artık.

Forum Saati Çarş. Mayıs 15, 2024 5:00 am